Petek Temizleme

Kombilerde Petek Temizleme

petek temizleme

Kış aylarında ısınmak için kullanılan petekler; mekânlarda sıcak su dağılımı ile çalışır. Kombiler yüksek derecelerde çalışsa dahi peteklerin ısıtma sorunu ortaya çıkıyorsa bu durum en büyük ihtimali yani peteklerin temizlik zamanının geldiğine işarettir. Ayrıca peteklerin temizliği yapılmadığı takdirde faturalarınız da daha yüklü gelecektir.

Genel olarak kalorifer petekleri, kombi petekleri ve merkezi ısıtma ile kullanılan peteklerde uzun süre kullanım olmasından dolayı suyla dağılım sağlandığı için petek içlerinde kireçlenme, suyun içindeki maddelerin birikmesi sonucu katılaşma ve çamurlaşma ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda peteklerin içerisinden geçmekte olan suların devir daim etmesi ve ilerleyerek ısınmayı sağlaması da güçleşir. Böylece ısınmanın zor olması ile enerji israfı açığa çıkar ve yüksek faturalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Daha çok ısınmak üzere kombinizi yüksek ayara çekersiniz ancak verimli bir su geçişi sağlanmadığı için hiçbir işe yaramaz sadece enerjiyi boşa harcarsınız. Peteklerde oluşan tıkanmalar bazı peteklerin çalışmasını azaltır ya da bitirir. Ayrıca peteklerin uzun süre kireçli olarak kalması ilerde peteklerin tamamen değişmesine neden olacak etkiler yaratacaktır.

Kışın ortasında herhangi bir ısınma sorunu yaşamamak için mutlaka petek temizliğini düzenli olarak kombi servislerine başvurarak yaptırmanız önem taşımaktadır.

Petek temizliği nedir ve nasıl yapılır?

petek temizleme

petek temizleme

Petek temizliği bir süre kullanım sonrasında peteklerin içerisinde oluşan her türlü kirliliği, pası ve kireci temizlemek için uygulanan bir yöntemdir. Peteklerde bakım sağlamak için içerisinde biriken çamur, kir, kireç, tortu ve katmanların temizlenmesi sağlanır. Böylece temizliğin yapılması ile suyun daha seri ve hızlı akışı gerçekleşerek ısınma da daha verimli olacaktır.

Petek temizliği genel olarak kombi servisleri tarafından daha sağlıklı ve uygun bir yöntem ile sağlanmalıdır. Kendiniz petek temizliğini yapmaya kalkmanız halinde bazı eksiklikler oluşabilir ya da tam anlamıyla tekniksel başarı sağlanamaz.

Petek temizliği kombi servisleri tarafından evlerde gerçekleştirilir. Öncelikle kombilerin kapatılması ile işe başlanır. Daha sonra peteklerde bulunan su tahliye edilerek hazırlanır. Servisler bir makine yardımıyla bu uygulamayı gerçekleştirirler. Makine peteklere bağlandıktan sonra bazı kimyasal temizleme ilaçları ile içeriye eriyik verilir.  Tekrar kombinin 50 derecede ısıtılması sağlanarak içeriye verilen eriyiğin peteklerde hareket ederek dolaşması sağlanır.

Öncesinde içerisinde bulunan bir takım kaba kirlerin alınması için su ile devir daim edilerek çalıştırılır ve su boşaltılır. Daha sonra kimyasal temizleyiciler ile işlem sonlandırılır. Tüm peteklerde aynı işlem tekrarlanarak temizlik uygulaması tam gerçekleşene kadar sürdürülür.

Kimyasal uygulama sağlandıktan sonra temiz su ile peteklerin içinin durulanması sağlanmaktadır. Böylece daha sağlıklı bir işlem gerçekleştirilmiş olacaktır.

Ortalama olarak birkaç saatte gerçekleştirilen bu işlemle kombilerin tekrar sağlıklı su ısıtması gerçekleşir. Peteklerin kontrolleri yapılarak içerisinde oluşan hava alınır ve tekrar kombiyle bağlantılı çalışması devreye girer.

Petek temizliğinin özellikle kış aylarında daha verimli ısınma için gerekli olduğunu bir kez daha belirtelim. Bu konuda kesinlikle bu işi bilen kombi servisleri devreye girmelidir. Çünkü bilinçli ve profesyonelce uygulanan bu sistemsel bakım ile siz de rahat ederek konforlu yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Kombi petek temizliği için Bursa ve çevre ilçelerinde sizlere profesyonel makineler ve peteklere zarar vermeyen doğal temizleme ürünleri ile bakım uygulayan Bursa servis firmamız; her uygulama öncesinde sizleri bilgilendirerek hareket etmektedir. Petek temizliği gerektiğinde bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşarak bilgi alabilir ya da hizmetimizi talep edebilirsiniz.

HEMEN ARA